Główna » Artykuły » Moje artykuły

Materace kieszeniowe - niedrogie i wygodne

Kupno materaca coraz częściej nie jest wykonywane z konieczności - gdy stare łóżko z materacem sprężynowym czy tapicerowana kanapa na której męczymy się podczas snu w końcu rozsypie się. Coraz częściej patrzymy na zakup materaca jako inwestycję nie tylko w mieszkanie ale również w siebie i swoje zdrowie. Osoby, które śpią na łóżkach tapicerowanych czy tych posiadających materace starego typu znają częste dolegliwości towarzyszące źle dobranym materacom i nieprawidłowej higienie snu:

  • Chroniczne zmęczenie
  • Trudności w zasypianiu - charakterystyczna niemożność w odpowiednim ułożeniu się na łóżku, odleżyny, obolałe stawy
  • Budzenie się w nocy i problemy z ponownym ułożeniem się do snu
  • Zapadanie się w materacu i tym samym problemy z poruszaniem się czy nawet szybkim i wygodnym wydostaniu się z łóżka

Winę za to w większości ponosi tzw. nieprawidłowa higiena snu. Składa się na nią nie tylko materac, ale również nasze zachowanie i przygotowanie przed pójściem spać. O dobraniu odpowiedniego materaca przeczytasz w innych materiałach na naszej stronie. Jeżeli chodzi o rodzaje materacy opiszemy je poniżej. Możesz też od razu przejść do poradnika Jak wybrać odpowiedni materac.

Higiena snu

Na higienę snu składają się elementy które należy wprawić sobie w nawyk prze pójściem spać. Poza materacem, będą to odpowiednie czynności jakie wykonujemy przed pójściem spać.

Podstawowym priorytetem w higienie snu jest oddzielenie łóżka sypialnego i pomieszczenia w którym śpimy od wykonywania codziennych czynności. Inaczej mówiąc - nie spędzajmy w sypialni większości wolnego czasu, nie wylegujmy się systematycznie w łóżku jeżeli nie mamy zamiaru spać. Łóżko i sypialnia powinny kojarzyć się organizmowi ze snem, nie z oglądaniem telewizji.

Co najmniej na godzinę przed snem należy odstawić białe światło - brzmi to dość tajemnicze. Zimne białe światło jest emitowane przez świetlówki, oraz urządzenia elektroniczne podświetlane zimnymi diodami LED. Światło takie jest kojarzone przez organizm z porannym światłem i wybudza go poprzez zmniejszenie produkcji melatoniny. Jeżeli mamy potrzebę leżenia przed snem postarajmy się zmniejszyć ilość światła - do czytania książki przed snem zainwestujmy w niedużą lampkę na stolik, zamiast świecić wszystkie światła w pomieszczeniu.

materac kieszeniowy w łóżku

Higiena snu a materac

Odpowiednie przygotowanie do snu to połowa sukcesu w walce o lepsze wstawanie rano. Osoby, które od lat śpią na łóżku z materacami sprężynowymi czy wykruszonych materacach z gąbki znają uczucie porannego zziębienia. Szczególnie dotkliwe jest ono podczas wstawania rano w zimie. Mieszkania w nocy narażone są na większe wychłodzenia a organizm po porannym wybudzeniu charakteryzuje się niskim ciśnieniem krwi (chociaż zapewne są osoby, które wyskakują z łóżka od razu gotowe do biegu w sprincie). Sprawia to że szczególnie odczuwamy niższe temperatury panujące w pokoju. kregoslupRównież i sam organizm może być wychłodzony - sprężynowe materace bez izolacji kieszeniowej pobierają z powierzchni materaca ciepła wypromieniowane przez ludzkie ciało i rozprowadzają je do wnętrza łóżka. Stajemy się więc piecykiem, który dokłada się do ogrzewania pomieszczenia, zamiast korzystać z jego ciepła. Nie sprzyja to komfortowemu spaniu i wstawaniu. Odpowiedni materac izolujący od podłoża pozwala na skumulowanie ciepła podczas snu, co szczególnie dobrze odczujemy podczas zimowych wieczorów. Nie zaszkodzi to nam również w lecie, kiedy zmieniamy kołdry na lżejsze przykrycia.

Kolejnym elementem z higieny snu na jaki ma wpływ materac będzie odpowiednie ułożenie podczas snu. Materace z założenia mają nie tylko odpowiednio izolować od podłoża, ale również zapewniać prawidłowe podtrzymanie kręgosłupa. Prawidłowa pozycja najlepiej boczna podczas snu oraz minimalizowanie jego wykrzywień gwarantuje wypoczynek mięśni kręgosłupa i minimalizuje bóle pleców.

Dla zapewnienia odpowiedniego podparcia nie wystarczy pierwszy lepszy kręgosłup, ani też wybór najtwardszego z dostępnych. Należy pamiętać, że dobry materac to taki którego twardość jest dobrana do każdej z osób która na nim śpi. W doborze odpowiedniej twardości pomoże Ci poniższy materiał wideo:

Co zrobić jeżeli na jednym łóżku śpią jednocześnie 2 osoby o różnej wadze?

Również dobór materaca do współdzielenia przez dwie osoby jest możliwe. Niestety materace o różnych strefach twardości są droższe od klasycznych materacy kieszeniowych, aczkolwiek większy wydatek będzie opłacalny. Jeżeli waga pomiędzy 2 osobami jest różna o kila - kilkanaście kilogramów można próbować dobrać twardość materaca jaka będzie odpowiadać obu sylwetkom. Jeżeli różnica w wadze przekracza 20-30 kilogramów będzie to niestety niemożliwe i materac będzie odpowiadać jednej osobie, lub co równie prawdopodobne - żadnej. Twardość dobrana do cięższej osoby sprawi, że osoba lżejsza będzie skazana na zbyt dużą twardość po swojej stronie. Efekt pamięci materacy, w tym tych kieszeniowych powinien sprawić, że lżejsza osoba nie znajdzie się w strefie zapadania się materaca pod cięższą osobą. Pozostaje się jej przyzwyczaić do większej twardości. Błędem będzie wybranie materaca zbyt miękkiego - w tym przypadku osoba cięższa będzie się bardzo głęboko zapadać i materac nie utrzyma kręgosłupa w odpowiedniej postawie, a osoba lżejsza zacznie się staczać podczas leżenia w kierunku osoby cięższej.

 

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: pozycjoner1 (11.25.2015)
Wyświetleń: 208 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
uCoz